Demiröz Makina
  • Güzelyalı Mh. Bizim Sk. No:37/A, 34903 Pendik/İstanbulVidalı Hava Kompresörleri ve Pistonlu Kompresörler Arasında Ne Fark Vardır?

Pistonlu Kompresör

Pistonlu kompresörler yağlamalı ve yağsız sıkıştırma yapmak için kullanılırlar. Tepkimeli kompresörler sınıfı içinde yer alır.

Temel olarak bir pistonlu kompresör karter, krank, biyel kolu, silindir, piston, emme ve basma valflerinden oluşur.

Gürültülü çalışmaları ve bakım sıklığı nedeniyle pistonlu kompresörler çok tercih edilmez.

En önemli tercih sebebi fiyatlarının düşük olmasıdır; bu nedenle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde tercih edilir.

Vidalı Kompresör

Vidalı kompresörler bir gövde içerisine yerleştirilmiş mil seklinde birbirine geçmiş erkek ve dişi rotordan oluşturulmuştur.

Sıkıştırma prosesi süresince, rotorların sürekli dönüsü ile kapanan emiş ağzı ve rotor gövdeleri arasında sürekli azalan hacim nedeniyle çıkış ağzına doğru ilerleyen havanın basıncı artar.

Aynı zamanda sistemin yağlanması,

sızdırmazlık ve ısının azaltılması amacıyla sisteme yağ püskürtülür.

1.     Faz:

Hava emiş ağzından sıkıştırma çemberine girer. Rotorların diş boşlukları pistonlu kompresörün emiş strokunda olduğu gibi hava ile dolar.

2. ve 3. Faz: Ters yönde dönen rotorlar emilen hava için emiş ağzını kapatıp gövde ve rotor diş boşlukları arasında bir sıkıştırma boşluğu. Rotorların ters yönlü dönüş hareketi nedeniyle giderek azalan bu hacim ilerletilen havayı sıkıştırır. Sıkıştırma işlemi giderek azalan sıkıştırma boşluğu çıkış ağzına ulasana kadar sürer.

4. Faz:

Sıkışmış hava dışarı atılır.